Dirsek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Dirsek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek

Dirsek, kol ile ön kolu birleştiren ve üç kemikten oluşan hareketli bir menteşe tipi kompleks bir eklemdir. Kol hareketlerinin gerçekleştirilmesinde dirsek eklemi önemli bir rol oynar. Dirsek, yukarıdaki tek kemik olan humerus ile dirsek ve el bileği arasındaki iki uzun kemik olan radius ve ulna kemiklerinden oluşur. Dirsek eklemindeki humerus kemiği iki boğum ve iki yüzey şeklinde ayrılır. Çıkıntılar trochlea ve capitulum olarak adlandırılır. Top şeklinde yuvarlak olan capitulum çıkıntısı radius kemiği başıyla eklem yapar. Kol kapanması sırasında radius başındaki çukur yüzey bu çıkıntı etrafında döner. Diğer çıkıntı olan trochlea yüzeyi iç bükey şekildedir ve ulna kemiği ile ilişkilidir. Bu yapı, dirseğin menteşe tipi bir eklem olduğunu gösterir. Kemiklerin yan yana gelmesiyle her biri ayrı eklem yapar.

Dirsek Aynı Zamanda Üç Eklemden Oluşur

  • Humero-Ulnar Eklem: Üst koldaki pazı kemiği ile alt koldaki ulna kemiği arasında bulunan bu eklem, ginglimus türü bir eklemdir. Transvers ekseni olan bu eklem, sadece bu eksende fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerini sağlar.
  • Humero-Radial Eklem: Üst koldaki pazı kemiği ile alt koldaki radius kemiği arasında bulunan bu eklem, sferoid türü bir eklemdir. Bazen harekete göre plana türü eklemlerle benzerlik gösterir. Supinasyon, pronasyon ve fleksiyon-ekstansiyon hareketlerini sağlar.
  • Radio-Ulnar Eklem: Alt koldaki radius kemiği ile alt koldaki ulna kemiği arasında bulunan bu eklem, trokoid türü bir eklemdir. Yaptığı hareketler supinasyon ve pronasyon şeklindedir.
Kol avuç içi yukarı bakacak şekilde uzatıldığında, dirsek ekleminde lateral açı meydana gelir. Buna taşıma açısı denir. Erkeklerde yaklaşık 5 derece olan bu açı, kadınlarda 10-15 derece kadardır. Bu açı dirseğin bel üstünde bulunan bel çukuruna gelmesini sağlar. Bu konum yük taşıma sırasında oldukça kolaylık sağlar. Açının azalması ya da artması dirsek sağlığını olumsuz etkiler.

Dirsek Kol Hareketine Nasıl Katkı Sağlar?

  • Fleksiyon Hareketi: Bu hareket, pazıyı şişirmek için yapılan ve parmakların omuza değdirildiği harekettir. Dirsek bu harekette 135 derecelik açı yapar.
  • Extansiyon Hareketi: Bu hareket, dirseğin açılma hareketidir. Şekil olarak kolun düz tutulan halidir. Vücutla dirsek arasında 0-5 derecelik bir açı kalır.
  • Supinasyon Hareketi: Bu hareket, ön kolun kendi çevresindeki dönme hareketidir. Sınırı, radius kemiğinin ulna çevresinde dönmesiyle oluşur ve 90 derecelik açı yapar.
  • Pronasyon Hareketi: Bu hareket, dirsek hareketleri arasındadır ve radiusun ulna çevresinde dönmesiyle meydana gelir.
Dirsek Bölgesindeki Kaslar

Bu bölgedeki kaslar, fleksör kaslar, supinatör kaslar, ekstansör kaslar ve pronator kaslar olarak adlandırılır. Bu kasların işlevi, ön kol ve el fonksiyonları açısından oldukça önemlidir. Fleksör kaslar, kolun bükülmesini sağlar. Supinatör kaslar, avuç içinin yukarı bakmasını sağlar. Ekstansör kaslar, kolun düz tutulmasını sağlarken pronator kaslar, avuç içinin aşağı bakmasını sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Dirsek Kemiğinin Özellikleri

Dirsek Kemiğinin Özellikleri

Golfçü Dirseği Nasıl Teşhis Edilir?

Golfçü Dirseği Nasıl Teşhis Edilir?

Sol Dirsek Ağrısı Tedavisi

Sol Dirsek Ağrısı Tedavisi